PROJENİN ADI :GÜNEŞ FIRINI YAPIMI


PROJENİN AMACI : GÜNEŞ ENERJİSİNİN İŞE NASIL DÖNÜŞTÜRÜLEBİLECEĞİNİN VE YİYECEKLERİN GÜNEŞ ENERJİSİ İLE PİRİLMESİNİ İNCELEMEK.GİRİŞ:
Bir güneş hücresinin performansı verimi ile ölçülmektedir. Aldığı enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürdüğü verimi belirleyen en önemli parametredir. Ancak belli dalga boylarındaki ışık elektriğe dönüştürülebilir, geri kalan büyük miktar hücreyi oluşturan madde tarafından ya emilmekte ya da yansıtılmaktadır. Bundan dolayı günümüzde tipik bir güneş hücresinin verimi %15 civarındadır, yani aldığı enerjinin sadece altıda birini elektriğe çevirmektedir.

Düşük verim daha geniş alan ihtiyacı, dolayısı ile daha yüksek maliyet demektir. Bundan dolayı günümüzdeki tüm çalışmalar güneş hücrelerinin verimini arttırmak için yapılmaktadır. 1950 yılında yapılan ilk güneş hücresinin verimi %4 ve Watt başına maliyeti 750 USD civarındaydı.

Tüm solar panellerimiz alüminyum çerçeveli veya laminat, çerçevesiz olarak üretilmektedir. -40ºC ve +85ºC dereceler arasında sorunsuzca çalışmakta olan güneş panellerinin korozyon ve UV ışınlarına karşı özel koruması vardır. Anti reflektif özel yüzeyi ile maksimum güneş ışığı absorbe edilmekte ve yansımalar önlenmektedir. Evsel uygulamalarda genelde 4-24 adet arası güneş paneli büyük telekom uygulamalarında ise 80-120 adet güneş paneli kullanılmaktadır. Seri ve paralel bağlamalarla istenilen DC akımı (12-24-48V DC) elde etmek mümkün olmaktadır.

Mevsimlere bağlı olarak farklı açılarla güneşe doğru yönlendirme yapılarak her mevsimde maksimum verim alınması mümkün olmaktadır. Türkiye için genelde geçerli olan 60º kış eğimi sayesinde ve panel camlarının özelliği nedeni ile buzlanma veya kar birikmesi olmamaktadır.

FOTOĞRAF:

MATERYAL-METOD VE KULLANILAN MALZEMELER:
2 ADET PALSTİK KAP
YOĞURT KABI VB.
GAZETE
SİYAH KAĞIT VEYA KARTON
YİYECEKLER İÇİN AMBALAJ KAĞIDI
ALÜMİNYUM FOLYO
BİRAZ YİYECEK( HAVUÇ YADA ELMA)
SELO BANTPROJENİN YAPIM AŞAMALARI:
1-Plastik kaplardan birini siyah kağıtla astarladık.
2-Yiyeceği dilimleyerek kabın içine yerleştirdik.
3-kabın ağzını ambalaj kağıdı ile kapattık.
4-Kağıdın ( kartonun) bir yüzünü alüminyum folyo ile kapladık.
5-Bu kağıdı kabın etrafına koni biçiminde sarıp bantladık.
6-Kabı ve koniyi öbür kabın içine yerleştirdik.
7-Hepsini birlikte büyük kabın içine koyduk.
8-Boşlukları gazete yada ambalaj kağıdı ile doldurduk.( bunlar güneş fırınını yalıtır.)
9-Güneş fırınımızı güneşi görecek açıda yerleştirip , yiyecekler pişene kadar orada bıraktık.
10-Pişme süresi elma yada havuç için güneşli bir günde 30 – 45 dk. bırakacağız.


SONUÇ VE ÖNERİLER:
Yemek pişirmek amacıyla kullanılan LPG, doğalgaz, elektrik, odun, kömür ya da köylerde kullanılan tezeğin yeni rakibi, artık ''güneş fırınları''. Güneş fırını olarak bilinen, güneş enerjisi ile çalışan ve pişirme amaçlı kullanılan güneş fırınları, yakıtsız, çevreci ve ekonomik olma özellikleriyle, enerji kaynaklarına yeni bir alternatif sunuyor.Güneşten ısınma vasıtası ile gelen ısının, iç yüzeyi parlak paraloboloid çanak vasıtası ile çanak odağında yoğunlaştırılması ve odağa yerleştirilen tencere tabanında ışığın yüksek ısı enerjisine dönüşmesiyle çalışan güneş fırınlarının, öncelikle kırsal alanlar ile yazlıklarda kullanılması amaçlanıyor.Ülkemizde yemek pişirme amacıyla LPG, doğalgaz, elektrik, odun, kömür, tezek ya da bitki artıkları kullanılıyor.LPG ve doğalgaz Türkiye'nin enerji konusunda dışa bağımlığını artıran kaynaklar olarak ortaya çıkıyor. Odun, bitki ve hayvan artıkları ise Türkiye'nin doğal zenginliklerinden, çok daha verimli kullanım alanları olan kaynaklar. Şu ana kadar 100 adet üretilen güneş fırınları ise henüz Türkiye'de kullanılmıyor.


PROJEYİ YAPANLAR:
1-Burçin ÖZEN
2-Merve BERİŞ
3-Ayşe ÇELİK
4-Elvan AK
5-Esma Nur ÖDÜBEK


DANIŞMAN ÖĞRETMEN:Şenol BAŞ


KAYNAKLAR:
http://www.populerbilgi.com/bitki
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=fiber+optik+&meta
www.popülerbilgi.com/bitki/biyomimetrik_tasarım.php-13k-optik 1 kitabı Ankara 1995
• FİZİK II FREDERICK J. KELLER – W. EDWARD GETTYS – MALCOLM J.SKOVE
• http://www1.gantep.edu.tr/~bingul/KFIZ104/huygens/huygens.doc
• http://www.istanbul.edu.tr/fen/astronomy/egitim/agay/ders/adnan3.htm
• http://science.ankara.edu.tr/~tureci/kirinim.htm

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !