çocuk hatalıkları-2-kusma,ishal,kabızlık,ateş,kızamıkcık


Ateş

Vücudun normal sıcaklık derecesi 36-37,5 derece arasındadır. Bunun üzerindeki ısıya yüksek ateş denilir. Gün içerisinde çocuğunuzun vücut ısısının yükseldiği zamanlar olabilir. Hareketli oyunlardan sonra vücut ısısı artacaktır. Bir miktar dinlendikten sonra  herhangi bir azalma olmuyorsa, ateşi var demektir.

Çocukluk çağında çok sık karşılaşılan bir belirti olan ateş, savunma sisteminin bir reaksiyonudur. Ateş
kendi başına bir hastalık değildir. Ancak başka bir hastalığın belirtisidir. Aniden yükselen ateş 1-5 yaş arasındaki çocuklarda havale geçirmeye yol açabilir.

Yanağızınızla alnına dokunduğunuzda veya alnını veya kulak arkasını öptüğünüzde sıcaklık geliyorsa, çocuğunuzun ateşini bir dereceyle ölçmemiz gerekir. Bebek olan her evde ateş ölçmek için bir derece bulundurmak gerekir. Bebek olan her evde ateş ölçmek için bir derece bulundurmak gerekir. Derecenini en kolay okunur olanını seçin.
 
Bebeklerde (1 yaşına kadar) ateş ölçümü popodan yapılır. Termometrenin üzerine biraz nemlendirici krem sürüp 1-2 dakika kadar rektumda bekletin. Bebeğinizin ayak bileklerini sıkıca tutmanız gerekir. Termom etreyi aldığınızda 38 dereceyi gösteriyorsa ateşi var demektir. Biraz büyük çocuğunuzda termometreyi dilinin altına koyarakta ateşini ölöebilirsiniz. En az 3 dakika bekletmeniz gerekir. Dil altı ölçümlerinde, civalı termometre kolayca kırılabileceği için sayısal termometre tercih edilmelidir. Termometre 38 dereceyi gösteriyorsa ateşi var demektir.

En iyi ve kullanımı en fazla olan yöntem koltuk altından ateş ölçme yöntemidir. Civalı termometreyi
koltuk altına koyun, 3-4 dakika bekledikten sonra alın. Koltuk altı ölçümü gerçek vücut sıcaklığından 0.6 derece daha düşüktür. Bunun için termometre 37,5 derecenin üzerinde gösteriyorsa ateş var demektir.

Çocuğunuzun ateşini 20 dakika ara ile tekrar ölçün. Yine yüksek bulursanız, ateşini düşürmek için harekete geçin. Yüksek ateş bir hastalık belirtisi olduğundan, ateşin düşürülmesi tedavi anlamına gelmez.  Esas hastalık tespit edilerek uygun tedavi verilmelidir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 • Çocuğunuzun ateşi yüksekse, titreme ve üşüme olsa bile üzerini örtmeyin. Birden yükseelen ateş havaleye neden olabilir.
 • Çocuğunuzun ateşi düşerken terleyip su kaybeder. Bunun için bol bol sıvı gıdalar verin.
 • Çocuğunuzun ateşi 38 derecenin üstündeyse, önerilen dozda parasetamol şurubu verin.
 • Çocuğunuzun alnına soğuk veya nemli bir havlu koyun.
 • Çocuğunuzun ateşi 39,5 dereceden yüksekse ılık su ile banyo
Kızamık
 
Belirtileri:
 • Ateş
 • Burun akıntısı
 • Kuru öksürük

Solunum yolu ile buluşan hastalıktır. Kuluşka süresi 10-14 gün kadardır. Çocuk virüsü aldıktan 1-2 hafta sonra belirtiler görülmeye başlar..

Gözlerde çapanklanma, kanlanma acıma ve parlak ışığa duyarlılıkla başlar. Bu belirtilerden 2-3 gün
sonra; ağzın içinde küçük beyaz benekler oluşur. 40 dereceye kadar yükselen ateş, döküntülerin
oluşmasıyla düşmeye başlar. 4-5. günlerde kulak arkası ve yüzden başlayıp, gövdeye kollara bacaklara yayılan kırmızı döküntüler oluşur. Yüzdeki ve boyundaki döküntüler birleşme eğilimdedir. Bu nedenle yüz şiş bir hal alır.


Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz.

 • Sık sık çocuğunuzun ateşini ölçün. Ateşi yüksekse ılık suyu batırılmış süngerle düşürmeye çalışın. Ateş yüksek seyrederken çocuğunuzu çok fazla giydirmeyin. Üstünü örtmeyin. Aksi taktirde birden yükselen ateş havale geçirebilir.
 • Çocuğunuzun bol sıvı almasını sağlayın. Özellikle ateşini yüksekse vücudunun susuz kalmamasına dikkat etin. Azar azar düzenli olarak çerek verin.
 • Gözleri acıyorsa soğuk suya batırılmış pamukla gözlerini silin. Loş bir odada olmak çocuğunuzun
  gözlerini rahatlatır.
 • Kızamığın özel bir ilacı yoktur, kendiliğinden düzelir fakat yine de siz, tanıyı doğrulaması için doktorunuzu arayın. Doktorunuz kızamığı hafif geçirmek için 3 gün süreyle yüksek doz A vitamini önerebilir.
 • Kızamık bazı önemli hastalıklara zemin hazırlayabilir. Döküntüden 1-2 gün sonra hala yüksek ateş devam ediyorsa veya ateş düştükten sonra tekrar yüksek ateş ortaya çıkmışsa hemen doktorunuza başvurun. Bu durumda orta kulak iltihabu zatürree, sinüzit gibi hastalıklar söz konusu olabilir. Bunların düzelmesi için doktorunuz uygun antibiyotikler önerecektir.


Kızamıkcık
 
Belirtileri:
Hafif soğuk alıgınlığı belirtileri ve kulak arkasındaki, boyundaki ve ensedeki bezelerde şişme ile başlar.
2 ya da 3. günden önce yüzde başlayıp, daha sonra aşağı doğru vücuda yayılan düz, pembe renkte, lekeli döküntüler görülür.
Döküntüler dağınık şekildedir. 4. ya da 5. günden sonra çocuğunuzun durumunda genel bir iyileşme görülür.
9. yada 10. günden itibaren çocuğunuz artık bulaştırıcı değildir.

Hafta çocukların öksürük veya nefesinden bulaşır. Genellikle hafif seyrettiği için çocuğunuzun durumu iyi olabilir. Belli belirsiz geçirebilir. 14-21 günlük kuluçka dönemi vardır. Belirtiler virüsun alınmasından 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 • Çocuğunuzun ateşini günde en az iki kez ölçün. Ateşi yüksekse düşürmeye çalışın ve bol bol sıvı almasına özen gösterin.
 • Kızamıkçık çocuklar içi önemli bir hastalık değildir, fakat gebe kadınlar için çok önemlidir. Hastalığı kapan hamile annenin dpğacak çocuğunda önemli bozukluklar görülebilir. Bunun için çocuğunuzun hastalığının bulaşıcılığı geçene kadar dışarı çıkartmayın.
 •  Hastalığın kızamıkçık olduğunu anlayabilmek için doktorunuza danışın.


Kabakulak
 

Tükürük bezlerinin şişmesine neden olan viral bir hastalıktır. En fazla 2 yaşından büyük çocuklarda görülür.
1-3 haftalık kuluçka süresi vardır. Belirtiler virüsün bulaşmasından 2-4 hafta sonra da ortaya çıkabilirler.
 Değişik şiddetle, değişik yerlerde görülebilir. En sık kulak altı tükürük bezlerini tutar. Kulağın önündeki
altındaki, ayrıca çenedeki tükürük bezleri şişer. Tek veya iki taraflı görülebilir. Önce bir tarafı daha sonra
diğer tarafı şişebilir. Erişkin erkeklerde testisleri tutarak, şişlik, kızarıklık, ağrı yapabilir. Nadirde olsa her iki
testisi tutma sonucu kısırlık oluşabilir. Pankreas bezini tutarak şiddetli karın ağrısı, kusma yapabilir.

Belirtileri;

 Başlıca belirtileri çıkmaya başlamadan önce çocuğun durumunda genel bir kırıklık gözlenir. 1 ve 2. günlerde;
ateş, şişlik, ağrı, halsizlik, iştahsızlık görülebilir. Şişlik 1 hafta içinde geriler ve kaybolur. 13. günden itibaren
çocuğunuz artık bulaçtırıcı değildir.

 Siz nasıl yardımcı olursunuz?

 • Çocuğunuzun ateşini ölçün, eğer yüksekse düşürmeye çalışın ve bol bol sıvı almasını sağlayın.

 • Çocuğunuza sıvı olarak soğuk içecekler verin. Fakat asitli içecekler vermeyin. Ağzını açarken canı yanıyorsa,içecekleri kamışla içmesini sağlayın.
 • Bir termoforu ılık suya doldurup havluya sararak veya daha küçük çocuklar için ısıtılmış havluyu yüzündeki şişliğe koyun. Bu uygulama yüzündeki şişliği azaltacaktır.
 • Çocuğunuza yemek olarak da sıvı çorbalar yedirin. Keten tohumu lapası ve bal iyi gelir.
 • Kabakulağın teşhisin doğrulanması için doktorunuzu arayın.
 • Kabakulak, aşı ile korunulabilen bir hastalıktır. Bir yaşından sonra, tercihen 14-15 aylıkken aşı yapılmaktadır.


Boğmaca
 

Çocuk hastalıklarının içinde en tehlikelisi olan boğmaca, doğumdan itibaren hemen her yaşta görülebilir.Hasta kişilerin öksürüğünden, aksırığından bulaşır. Oldukça bulaşıcı bir hastalık olduğundan, boğmacaya yakalanan çocuğunuzu aşı olmamış çocuklardan uzak tutmalısınız. Kuluçka süresi yaklaşık 7 gündür.

Hasta kişiyle karşılaştıkları sonra 2 hafta içinde hastalık belirtileri gelmemişse, bulaşma olmamış demektir. Hastalığın şiddeti değişken olabilir. Çocuk ne kadar küçükse, hastalık o kadar ciddi seyredebilir. Aşılı çocuklar hastalansalar bile çok hafif atlatırlar.

Boğmaca hastalığı sırasında zatürree, orta kulak iltihabı, bronşektazi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

 

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

 

 • Pütürlü yiyecekler öksürük nönetini başlatabilir. Bunun için pütürsüz yiyecekleri az miktarda, sık sık verin. Kümkünse öksürük nöbeti geçtikten hemen sonra yemek yedirin.
 • Çocuğunuzun çok hareketli oyunlar oynamasına engel olun. Heyecan, yorgunluk, huzursuzluk öksürük nöbetini başlatabilir.
 • Çocuğunuzun yanında sigara içmeyin ve içilmesini de göz yummayın.
 • Öksürük nöbetini sırasında mutlaka çocuğunuzun yanında bulunun.Gecede öksürük nöbeti geçirebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak,yalnız kalmaması için aynı odada yatın.Çocuğunuz açık havadan yarar görür.
 • Öksürük nöbeti sırasında çocuğunuzu kucağınıza oturtup,hafifçe öne doğru eğin.Balgam çıkartırken tükürmesi için önüne bir kap koyun.Öksürürken kusabilirde.Daha sonra bu kabı enfeksiyon bulaşmaması için sıcak su ile yıkayın.
 • Öksürük nöbetinden sonra çocuğunuza yiyecek hafif birseyler verin.Kustuğu için vücut direnç kaybedebilir.
 • Çocuğunuzda boğmacadan süpheleniyorsanız hemen doktorunuza basvurun.Kesinlikle öksürük surubu vermeyin.Doktorunuz uygun antibiyotikler,sakinleştirici,nefes açıcı ilaçlar verebilir.Antibiyotik baslandıktan birkaç gun sonra bulaşılığı kalmaz.
 • Öksürük nöbetlerinin olmadığı sıralarda da solunum zorluğu varsave çocuğunuz rahatsız görünüyorsadoktora götürün. Bronşit veya zaturree ye çevirmiş olabilir.
 • Hastalıktan korunmada,karma aşı şeklinde 2. ayda başlayıp 3 defa, bundan 12 ay sonra 1 defa aşı uygulanır.5 yaşından sonra boğmaca aşısı uygulanmaz


Tetanos
 
Belirtileri:
Çene ve ağızda başlayarak
 • Kaslarde gerilme
 • Kramp
 • Boğaz ağrıları
 • Yutma ve nefes almada guclukler.

Tetanos mikrobunun,genellikle açık bir yaradan vücuda girmesi ile ortaya çıkar.Mikrobun salgıladığı zehrin nedenolduğu kas kasılmaları ve havale nöbetleri ile seyreden bir hastalıktır. Tetanos mikropları dış etkenlere karşı dayanıklı olduğundan çamur, hayvan dışkısı sokak tozu gibi ortamlarda yıllarca yaşayabilir.Sağlam deriden vucuda giremez.Kesik,sıyrık,yaralar,bebeklerin göbek kordonu ve tam kapanmamış göbek yarasından girebilirler.Kuluçka suresi 5-25 gun arasında değişir.Hastalık oluştuğunda çeşitli kaslarda kasılmalar olur.Hasta kaskatı kesilir.Bazen nefes borusunda oluşan spazmlar her turlu mudahaleye ramen ölüme götürebilir. Bu nedenle korunmak çok önemlidir.

 

 

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

 • Yeni doğmuş bebeğin göbek kordonu kesilirken temizliğe önem vermelidir.Anne adayının gebeliğinde tetanos aşısı olması,bebeği de tetanosdan koruyacaktır.
 • Çocuğunuz yaralanmışsa yaranın derinliğini ve kirliliğini inceleyin.Yarayı derhal alkolle veya su ve sabunla temizleyin derin kirli yaralar oluştugunda bir sağlık kuruluşuna muracaat edin.
 • Tedavide sağlanan yeniliklere ve butun destekleyici tedbirlere ramen tetanos,çok ölumcul bir hastalıktır.Bunun için hastane tedavisi sarttır.
 • Tetanos aşısı bebeklere 2. ayını doldurduktan sonra,karma aşı şeklinde uygulanmalıdır.


Difteri
 
Belirtileri:
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Öksürük
 • Boğazda tıkanıklık
 • Yutma güçlüğü
 • Gri yamalarla örtülü bademcikler
 • Burunda yerleşen Difteri
 • Kanlı,kokulu bir burun akıntısıyla kendini gösterir.

Genellikle boğazda,bademciklere yerleşen bir mikrobun yol açtıgı bir hastalıktır.2-4 gunluk kulucka suresinden sonrabelirtileri ortaya çıkar.Bademciklerin şişmesi,boğaz ağrısı gibi belirtileri vardır.Çabuk tedavi edilmezse ilerleyebilir.Difteri mikrobunun salğıladığı madde kalp,böbrek, akciğerler, sinir sistemi gibi dokuları etkileyerek ölüme yol açabilir.Hastalık 6 aylıktan küçük bebeklerde pek görülmez.En sık 2-5 yaşarası çocuklarda görülür.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

 • Difteri,kendi kendine oluşan bir hastalık değildir.Bunun için salgın durumlarında gerekli önlemi almış olmalısınız.
 • Çocuğunuz boğaz ağrısından yakınıyorsa şiş olup olmadığına ve gri bir zar örtüsünün bademcikleri kaplayıp kaplamadığına dikkat edin.
 • Difteriden kuskulanıyorsanız çocuğunuzu derhal bir sağlık kurulusuna göturun.
 • Çocuğunuz difteri geciriyorsa çocugunuzla temas eden kişilerin aşılı olup olmadığına dikkat edin.
 • Difteri hastalığını geçiren bir çocuk tam bağışıklık kazanmış sayılmaz bunun için çocuğa aşı uygulanmalıdır.
 • Difteri aşısı,2 aylıktan sonra karma aşı şeklinde uygulanmaktadır.Aşılama sayesinde son yıllarda görulme oranı çok azalmıstır.


Çocuk Felci
 

Çocuk felci lağımların karıştığı kirli su ve besinlerle bulaşan poliovirus adlı virusun yol açtıgı bir hastalıktır. kulucka suresi 4-35 gune kadar değişebilir.Hastalığın nasıl seyredebileceği alınan virus miktarı virusun hastalık yapıcı gucu,kişinin o anki vucut direnci ile yakından ilgilidir.Bu faktorlerin etkisiyle hastalık hiç belirtisiz geçirilebileceği gibi,bir grip bir menenjit veya en ağır sekli olan felclerle seyredebilir.Ates,halsizlik, bas ağrısı karın ağrısı,bulantı,kusma veya isal gibi şikayetlerle gorulur.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

 • Çocugunuzda soğuk algınlığı bacakları oynatmada zorluk ve nefes darlığı durumu göruluyorsa, çocuk felci asısı olmus olsa bile derhal doktora goturun.
 • Çocuk felcinin tedavisi olmadıgından asılanarak korunmak çok onemlidir.
 • Çocuk aşıdan sonra hemen emzirilebilir.Eskiden uygulanan asıdan sonra 2 saat beslenme metodu artık kaldırılmıstır.Çocuk felci asısının artık hiçbir zararı yoktur.


Bademcik İltihabı
 
Belirtileri:
 • Yuksek ates
 • Bogaz agrısı
 • Yutma guclugu
 • Bas agrısı
 • Halsizlik
 • Bulantı,kusma
 • Karın agrısı
 • Bademciklerin şişmesi ve kızarması.

Siz ne yapabilirsiniz?

 

 • Çocugunuzun atesini ölcün eğer yuksek ates varsa parasetamol surubu verin.
 • Boğazını rahatlatmak için bol bol sıvı içecekler verin.Yutma guclugu varsa yiyeceklerini sıvı sekilde verin yoğurt,muhallebi,dondurma gibi yiyecekler yedirin.


Brusella (Maltahumması)
 
Belirtileri:
 • İştahsızlık
 • Kırgınlık
 • Baş agrıları
 • 39-40 derece arasındaki ateslenmeler olur

Genellikle hayvanlarda gorulen bir hastalıktır.İnsanlara kaynatılmamıs sut be sut urunlerinden gecer. Kulucka suresi 1 ay civarındadır.

 

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 • Teşhisin konulması için cocugunuzu hemen bir doktora goturun.Yapılan tetkikler sonucu doktorunuz teshisi koyduktan sonra uygun antibiyotik tedavisi verecektir.Cocuğunuzun atesi varsa vucudunu ılık sungerle silip atesini dusurun.
 • Korunma için cocugunuza çiğ sut ve sut urunleri vermeyin.


Dizanteri
 
Belirtileri:
 • Kanlı sümüksü pis kokulu ishal
 • Ateş
 • Kramp şeklinde karın ağrıları Devamlı dışkılama hissi
 • İshal sonucu vücuttan su ve elektrolit kaybı olur

Kalın bağırasağın iç örtüsünün iltihaplanmasına bu ad verilmiştir. Kanlı ishal olarak da bilinir. Mikropla bulaşmış besinler su, süt dondurma, sebeze meyve gibi gıdalarla bulaşma olur. Kuluçka süresi 2-3 gün kadardır.

 

 

Siz nasıl yardımcı olabailirsiniz ?

 

 

 • Çocuğunuzun sık sık çıkardığı dışkısında ifrazat, sümük ve kan izleri bulunuyorsa derhal doktora götürün. Aradan12 saat geçmesine rağmen ishalli dışkı normala dönmemişse yine doktora götürün.
 •  Sıvı kaybını önlemek üzere bol bol sıvı içirin. Çocuğunuzu beslemeye devam edin. Ağızdan sıvı ve elektrolit tedavisi verin.
 • Korunmak için; Çocuğunuza temizlik kurallarını öğretin. Her dışarıdan geldiğinde veya tuvaletten çıktığında ellerini yıkmasını öğretin. Siz de besinleri hazırlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.


Kuduz
 
Etkeni bir virüs olan bir hastalıktır. Hasta kedi, köpek, yarasa, yabani yırtıcı hayvanların ısırması ile, ısırılma  yerinden bulaşır. Kuluçka süresi yaranın derlinliğine beyne olan uzaklığına göre değişir. Genellikle 4-8 hafta kadardır. Hastalık oluşursa ölümle sonuçlanır.

 

Size nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

 

 • Tedavisi olmayan bu hastalıkta korunmak çok önemlidir. Çocukların sokak hayvanları ile oynamamaları gerektiği tembih edilmeli, köpek kedi gibi ev hayvanlarının aşıları düzenli olarak yapılmalıdır.
 •  Herhangi bir hayvan tarafından ısırılma ya da sıyırık olmuşsa, ısırılma yeri derhal sabunlu suyla 15 dakka fırçalanarak temizlenmelidir. Yara kesinlikle kapatılmamalıdır.
 • Şüpheli ısırılmalarda doktora götürüp aşıya başlanmalıdır.


Sarılık
 

VİRAL HEPATİTLER; Bir gurup virüs, karaciğere iltihaplanmaya yol açarak, sarılık dediğimiz hastalığa neden olur. Bunlardan en sık karşılaşılanları A VE B tipi virüslerdir. Hepatit A ve hepatit B diye adlandırılırlar.
Hepatit A
Hastada sarılık 2 hafta önce dıkşkısı ile etrafa yayılmaya başlar ve sarılıktan 1 hafta sonrasına kadar devam eder. Bulaşma; kirli su, meyve ve sebzelerin iyi temizlenmeden yenmesi ile olmaktadır. Kan vermekle, virüsü taşıyan enjektörler ve dişçilik aletleri ile, dövme malzemeleri ve hatta sivri sinek ve tahta kuruları aracılığı ile de bulaşır
Kuluçka süresi 15-45 gün arasında değişmektedir.

 

Sarılık ortaya çıktıktan sonra şikayetler azalır. Sarılıklı dönem, çocuklarda 8-10 gün kadar sürebilir. Bazı vakalarda, çocuklar sarılık olmadan da hastalığı hafif geçirebilirler. Fakat bulaştırılıcılığı aynı oranda sinsice devam eder.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

 • A tipi hepatitte ağız, dışkı yolu ile bulaşma en sık olduğundan içme suları ve yiyeceklerde temizliğe azami özen gösterilmelidir.
 • Hepatit virüsü çamaşır suyuna çok duyarlıdır. Bulaştırıcılık dönemi geçinceye kadar hasta tuvaletten çıkınca çamaşır suyu dökülmelidir. Ayrıca hastanın yemek yediği kaplar da çamaşır suyu ile yıkanmalıdır.
 • Çocuğunuzda hepatit olduğunu fark eder etmez, hemen doktora götürün.
 • Hepatitte özel bir tedavi yöntemi yoktur. Diyet, hastanın iştahına göre ayarlanır. Hasta kabul ediyorsa yağlı besinler yiyebilir.


 
Hepatit B

Genellikle sinsi başlar. Hasta kişilerden kan, tükürük, meni, gözyaşı gibi vücut sargılarından olur. Kuluçka süresi 50-180 gün arasındadır.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

 • Çocuğunuzda hepatitten şüphe ediyorsanız, derhal doktora götürün. Özel bir tedavisi yoktur fakat teşhis konulduktan sonra başkalarına bulaşma riskini azaltmak için korunmalıdır. Doktorunuz yatak istirahati verecektir.
 • Doktorun önerdiği süre içinde çocuğunuzun başkaları ile temasını kesin. Temizliğine dikkat edin. Yiyecek ve içecek kaplarını, havlusunu, giysilerini diğer aile bireylerine karıştırmayın.
 • Hepatit B cinsel yolla bulaşabileceği için, bu hastalığı geçiren kişi evliyse, eşi de hepatit B aşısı olmalıdır.


Kabızlık 

Sert ve zor dışkılanmaya kabızlık denir. Çocuklarda bağırsak hareketleri çok değişkendir; kimi çocuk kakasını 2 kez yaparken kimi çocukta 2-3 günde bir yapabilir. Hep aynı düzende kaka yapan bir çocuk 2-3 günde bir de yapsa kabız demek değildir. Dışkının görünüşü sert değilse de, bir kaç günde bir yapılması kabızlık değildir.
Çocuk sert kaka yaparken zorlanır. Makatta tahriş olur. Bu tahriş veya çatlak dışkılama esnasında acıya yol açar. Çocuk bu nedenle dışkılamak istemez. Bu da kabızlığı arttırır. Bu şekilde bir kısır döngü oluşur.
Bebekler oturmayı ya da emeklemeyi öğrenirken ve yürümeye başlamadan önce hafif kabızlık çekebilirler.
Çocuğun tuvalet eğitiminde baskıcı olmak da çocuğun kaka yapamyı reddetmesine yola açar. Bunun sonucunda da kabızlık oluşabilir.
Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz ?
 • Çocuğunuz kısa süreli kabız olmuşsa telaş etmeyin. Kesinlikle müshil ilacı vermeyin. Biberonuna şeker katmayın. Özellikle sıcak havalarda bol bol su ve meyve suyu içirin.
 • Çocuğunuza bol bol lifli gıdalar yedirin. Lifli besinler, bağırsak hareketlerini arttıarak kabızlığı giderir.
 • Kabız olan çocuğa bazı besinleri yasaklamak gerekir. Bunların arasında süt en önemlisidir. Babızlığı olan bir çocuk süt içmemelidir. Ancak sabahları aç karnına ballı süt veya içine kuru inciri seknize bölerek kaynattığınız sütü vermeyinzde fayda vardır. Şeker, ciklet, gofret gibi kimyasalları bol olan gıdalardan da sakınmalısınız. Bebe bisküvisi yerine sadece bisküviyi tercih edin.
 • Çocuğunuz kaka yaparken ağrı sızıdan söz ediyorsa, çamaşırında kan izleri varsa, karının alt bölümünde ağrı ve sancı varsa hemen doktara götürün


İshal
 

Gevşek ya da sulu kakanın sık sık yapılmasına ishal denir. Kanlı ishale de dizanteri denilmektedir. Çok ağır  yemekler yediğinde ya da lif açısından zengin besinleri alışkın olmadığı kadar çok yediğinde ishal görülebilir. Bunun yanı sıra ishal, bir enfesiyon belirtisi de olabilir. Bağırsak enfeksiyonları, bakteriler veya virüsler aracılığı ile oluşur.

İshal, su kaybına neden olur. O yüzden özellikle çocuklarda ve bebeklerde çok önemlidir. İshal tedavisinde su ve sulu gıdaların verilmesi temel kuraldır.

 Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 • Temizlik kurallarına titizlikle uyun. Mama hazırlamadan önce ve bebeğin altını temizledikten sonra ellerinizi sabunla yıkayın. Küçük bebeğin biberonlarını ve beslenme takımlarını kaynatın.
 • Bol bol sıvı almasına özen gösterin. Su ve tuz kaybının yerine konması için ishal tozları hazır bir şekilde bulunmaktadır. Bunun elde edilememesi halinde evde şu şekilde hazırlayabilirsiniz:
 •   5 su bardağı dolusu su
 •   2 çorba kaşığı şeker
 •   1 çay kaşığı tuzu karıştırın.
 • Eğer çocuk iki yaşından küçükse her bir isyal ya da kusma başın bir çay bardağı, 2 yaşından büyükse her bir ishal ya da kusma başına bir su bardağı bu sıvıdan içirin. Bu sıvıyı birden içmesi mümkün olmayabilir. Bunun için her dakika bir tatlı kaşığı içirmeniz daha uygun olur.


Kusma
 

Kusma midedelerinin şiddetle dışarı atılmasıdır. 6 aylıktan küçük bebekler yediklerinin birazını, özellikle
gazla birlikte çıkartabilirler. Bu kusma sayılmaz, normaldir. Bu gibi basit kusmaların yanı sıra; bağırsak tıkanması, zehirlenme, bağırsak enfeksiyonları, orta kulak iltihapları, menenjit gibi önemli hastalıkların da bir belirtisi olabilir.

İlk 4 ay içerisinde daha fazla olarak gaz yutulmasına bağlı kusmalar, tartı kaybına neden olmayan basit kusmalar olabilir. Bunun yanında doğumdan sonraki haftalarda, bilhassa 2-3. haftalarda başalayan fışkırır tarzdaki kusmalar, mideden bağırsağa geçişteki darlıktan kaynaklanabilir.

 Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 • Çocuğunuzu kucağınıza alıp başını kabın üzerinde tutarak kusmasına yardımcı olun.
 • Çocuğunuza bol bol sıvı içirin, ama sakın süt vermeyin. İshalli çocuklara hazırlanan tuz-şeker eriğinden her saat başı içirin. Sık sık ve azar azar sıvı verin.
 • Nane tozu, limon-şeker-su karışımı içebilirsiniz.
 • Çocuğunuz 6 saattir sürekli kusuyorsa ve halsiz görünüyorsa, yeşilimsi sarı renkli kusmuk çıkarıyosa, su kaybı belirtileri gösteriyorsa, buna ishal ve 39 derece ateş de eşlik ediyorsa hemen doktorunuza başvurun.


İdrar Yolları İltihabı
 

Bebeklerde aşırı huzursuzluk, beslenme bozukluğu, kusma, ishal, ateş, uyku bozuklukları, kilo almama gibi durumlarda idrar yolu iltihabı da düşünülmelidir.
Boşaltım sistemi organlarından herhangi biri, böbrekler, idrar torbası ya da bunlar arasındaki kanallar, bakteriler nedeniyle iltihaplanabilir. Büyükçe çocuklar, sık idarar yapma, idrar yaparken ağrı, yanma gibi şikayetlerde bulunabilirler. İdrarın pembe renkli ya da bulanık olması, idrar kokusunda değişiklik, ateşin yükselmesi, halsizlik, iştah kaybı, karın ağrısı, yatağını ıslatmayan çocuğun tekrar yatağını ıslatması gibi belirtiler görülebilir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz.

 • Küçük çocuğunuz hasta görünüyorsa, büyük çocuğunuz sık sık idrara çıkıp idrarını yaparken ağrı ve sızıdan yakınıyorsa idrarını kontrol edin. Bulanık, renkli ve kötü okulu olup olmadığına bakın.
 • Çocuğunuza bol su içirin, böylelikle böbrekler çalışıp iltihabı atabilir.
 • Arpa ve mısır püskülü çayı da iyi gelebilir.
 • Çocuğunuz idrarını yaparken ağrı ve sızıdan şikayet ediyorsa idrar you iltihabı geliştiğinden şüphe ediyorsanız hemen doktorunuza boş vurun. Doktor idrar tahlili ve kültürü yaparak teşhis koyup, uygun antibiyotik tedavisi verir. İdrar yolu enfeksiyonlarında tedavi süresi biraz uzun tutulmaktadır. Doktorudunuzun söylediği süreyi tamamlayın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !